Írott sajtó

Díjat nyert a zalai zöldmintafalu

Kategória:

2011. Június 14.

 

Jövőre 35 kilowattos teljesítményű napelemtelep épülhet a Zala megyei Nagypáliban. A mindössze 480 lelkes falu nemrég azzal adott hírt magáról, hogy saját kategóriájában második helyezést ért az európai „megújuló energiák bajnoksága” elnevezésű versenyen. A magyar falut csak a Németországban található Kronprinzenkoog nevű település tudta megelőzni, a dobogóra pedig az olasz Dobbiaco fért még föl.

– Évekkel ezelőtt kidolgoztunk egy zöld út elnevezésű gazdaságfejlesztési programot, melyben jelentős súllyal szerepelt a megújuló energiaforrások kiaknázása is – fejtette ki lapunk megkeresésére Köcse Tibor, Nagypáli polgármestere. Hozzátette, eddig a napenergia hasznosítása terén tudták a gyakorlatban is megvalósítani az elképzeléseiket. – Öt évvel ezelőtt napkollektoros rendszert szereltünk fel az önkormányzat épületére. Próbáltuk népszerűsíteni a kezdeményezésünket, és így sorra jelentek meg a szolár-rendszerek a lakóházakon is – magyarázta a település vezetője. Megjegyezte, azóta a község közelében lévő logisztikai központot is napelemekkel és napkollektorokkal látták el.

Nagypáliban jelenleg 5165 watt csúcsteljesítményű beépített napelem-kapacitás, és 315,74 négyzetméternyi napkollektor található. Ebből a lakóházak 900 wattos kapacitással és 31 négyzetméternyi kollektorral veszik ki a részüket. A település azonban nem fékez le itt: kiírtak egy pályázatot egy 35 kilowattos napelem telep létesítésére, az itt megtermelt árammal pedig a közintézményeket, illetve a közvilágítást látnák el. Emellett – mint arról Köcse Tibor beszámolt – azon is dolgoznak, hogy egy napelemmel ellátott díszkivilágítási rendszert alakítsanak ki.

Nagypáliban nemcsak a napenergia, hanem más megújuló források felhasználását is tervezik. Gondolkodnak még a szélenergia kihasználásában, de ugyanúgy biomassza-erőmű létesítése is szerepel a tervek között. Az önkormányzat mindezen felül még egy kisebb energiaültetvénnyel is rendelkezik, amely mintaként szolgál a hasonló programokhoz. A hő- és villanyfelhasználás csökkentése érdekében épületenergetikai felújításhoz is keresnek pályázati forrást.

Internetes pályázatok

Útjára indította a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Zöld Beruházási Rendszert (ZBR) ismertető portált a kormányzati honlap tematikus aloldalaként. A tárca közlése szerint az oldalra kattintók megismerkedhetnek a kvótaértékesítés gyakorlatával, olvashatnak az aktuális fejleményekről, és megtalálhatják a legfrissebb híreket, pályázati lehetőségeket. A ZBR alapvető célja, hogy a beruházásra fordított – és a szén-dioxid-kibocsátási egységek eladásából befolyt – pénzekből kizárólag mérhető, számszerűsíthető és igazolható üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentés valósuljon meg.